Umów wizytę

Ekstrakcja zęba. Jak pokonać strach przed dentystą

Ekstrakcja zęba to jeden z najprostszych i najbezpieczniejszych zabiegów stomatologicznych, jednak wiele osób odczuwa przemożny strach przed manipulacją. Należy rozumieć, że zwlekanie i zwlekanie z wizytą u lekarza nie rozwiąże problemu, a jedynie go pogłębi i doprowadzi do powikłań. Aby zrozumieć, jak pokonać strach przed ekstrakcją zęba, należy udzielić porady na temat przyczyn jego pojawienia się.

POSPOLITY STRACH CZY DENTOFOBIA? GDZIE SZUKAĆ ŹRÓDŁA PROBLEMU?

Wiele osób przypisuje sobie patologiczny strach przed dentystami i tym samym usprawiedliwia zwlekanie z leczeniem stomatologicznym. Jednak lęku i obaw nie należy mylić z prawdziwą fobią. Objawy stomatofobii (dentofobii, odontofobii) to:

  • pojawienie się u pacjenta paniki, nawet na myśl o stomatologii i wszystkim, co z nią związane;
  • odmowa wizyty u lekarza nawet w przypadku powikłań, którym towarzyszy ostry ból;
  • niekontrolowane ataki paniki i niemożność nawiązania kontaktu ze stomatologiem podczas wizyty w klinice;
  • pogorszenie samopoczucia, wzrost ciśnienia i przyspieszenie akcji serca, w szczególnych przypadkach utrata przytomności.

Aby zrozumieć, jak radzić sobie ze strachem, musisz udzielić porady na temat przyczyn jego pojawienia się. Wyróżnia się trzy rodzaje dentofobii:

  1. Wrodzony Opiera się na strachu przed bólem w zasadzie w każdym z jego przejawów.
  2. Nabyty I tu strach pojawia się na skutek nieudanego doświadczenia życiowego – złych wspomnień z dzieciństwa, kontaktu z niewykwalifikowanym lekarzem.
  3. Wyimaginowany Część pacjentów przed podjęciem decyzji o ekstrakcji zęba wprowadza się w błąd na podstawie informacji uzyskanych ze źródeł zewnętrznych (historie znajomych, programy telewizyjne, filmy).

W szczególnie trudnych przypadkach, gdy pacjent nie jest w stanie samodzielnie zrozumieć przyczyn problemu i zrozumieć, dlaczego pojawia się strach przed dentystą, należy zgłosić się do psychoterapeuty.

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O WYRWANIU ZĘBÓW, ABY POZWOLIĆ SWOIM LĘKOM?

Ekstrakcja (usunięcie) zębów może zostać przepisana przez lekarza w przypadku:

  • Całkowite zniszczenie korony zęba, uniemożliwiające jej leczenie i/lub odbudowę.
  • Przygotowanie do montażu protetyki lub implantu.
  • Ostre infekcje i stany zapalne zębów.
  • Urazy fizyczne (złamanie szczęki, zęba).
  • Nieprawidłowe ząbkowanie lub inne patologie rozwojowe.

W zależności od stanu zęba i jego położenia chirurg dobierze niezbędne narzędzie chirurgiczne, a nawet zadecyduje o mechanizmie usunięcia elementu. Na przykład, jeśli ząb jest całkowicie lub częściowo ukryty pod tkankami miękkimi, lekarz wykona małe nacięcie, aby zminimalizować obciążenie ciała. Należy także zapomnieć o zgrzytaniu zębami i nieprzyjemnych dźwiękach. Nawet przy niewygodnej lokalizacji zęba trzonowego specjalista najpierw ostrożnie podzieli go na części za pomocą wiertła i z łatwością wydobędzie poszczególne fragmenty. Wszystkie te zabiegi są całkowicie bezbolesne, gdyż kliniki w swojej pracy wykorzystują skuteczne środki znieczulające. Podczas zabiegu pacjent może maksymalnie odczuwać dotyk i ucisk, gdyż wrażenia dotykowe zostają zachowane.

Jeśli nie wiesz jak pokonać strach przed usunięciem wynikający ze strachu przed igłami, zastrzykami i podobnymi manipulacjami, powinieneś wiedzieć, że nawet wprowadzenie znieczulenia odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz opatrzy dziąsła specjalnym żelem o działaniu odmrażającym i dopiero wtedy wykona zastrzyk. Do podawania leku służą specjalne strzykawki i igły, które nie mają kontaktu z otoczeniem. Dlatego też wykluczone jest również ryzyko zarażenia się jakąkolwiek infekcją. Jeśli dana osoba nie potrafi sobie poradzić ze strachem, specjalista może zalecić znieczulenie uspokajające, podczas którego pacjent wdycha specjalną substancję, która działa relaksująco i uspokajająco. W niektórych przypadkach ekstrakcję zęba można przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym. Ta procedura pozwala na wykonanie dużej ilości pracy na raz.

Po operacji chirurg dokładnie bada pobrany fragment, aby określić jego integralność. Jeżeli pacjent lub lekarz ma wątpliwości, zostanie wykonane zdjęcie kontrolne, aby wykluczyć obecność fragmentów w tkankach miękkich.

JAK PRAWIDŁOWO PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ekstrakcji zęba?

Jeśli lekarz zalecił planową ekstrakcję zęba, pacjent ma czas na przygotowanie się i pokonanie bariery psychologicznej. Na początek umów się na wizytę u chirurga stomatologa. Podczas wizyty i badania wstępnego można nawiązać kontakt ze specjalistą, uzyskać szczegółowe informacje na temat znieczulenia, używanego sprzętu i wykonywanego zabiegu. Strach przed ekstrakcją zęba nie będzie tak silny, jeśli pacjent przystąpi do zabiegu z pewnym zrozumieniem tego, co go czeka.

Aby zredukować stres i choć trochę się uspokoić, możesz pozyskać wsparcie bliskich. Poproś krewnych lub przyjaciół, aby udali się z Tobą do kliniki. Czasami doświadczenia innych osób mogą negatywnie wpłynąć na postrzeganie zabiegu. Jeśli szukasz sposobu na przełamanie strachu przed dentystą, porozmawiaj ze znajomymi, być może będą w stanie polecić Ci dobrego, sprawdzonego specjalistę.

Bardzo ważny jest także wybór terminu zabiegu. Rano organizm człowieka jest pełen sił i energii, dlatego łatwiej będzie mu reagować na stres. Oprócz 

usunięcie jest nadal interwencją chirurgiczną, więc po ustąpieniu znieczulenia mogą wystąpić bolesne odczucia. Mijają po kilku godzinach, więc pacjent będzie miał czas na powrót do zdrowia aż do nocy. Jeśli chodzi o aspekt psychologiczny, osoba, która ciągle myśli o tym, jak pokonać strach przed dentystą, nie powinna czekać cały dzień na wyznaczoną procedurę i nie schrzanić siebie.

Jedzenie przed ekstrakcją zęba zależy również od rodzaju wybranego znieczulenia. Nie zaleca się spożywania posiłków przed znieczuleniem uspokajającym lub ogólnym, jednak przy znieczuleniu standardowym nadal warto jeść. Chodzi o to, że po jedzeniu poprawia się krążenie krwi i krzepnięcie krwi. Po zabiegu nie będziesz mógł jeść przez 2-3 godziny.

Jeśli jesteś przyzwyczajony do aktywnego trybu życia, powinieneś zwrócić uwagę na kilka zaleceń, jak prawidłowo przygotować się do ekstrakcji zęba. Należy na przykład powstrzymać się od ogólnego przegrzania organizmu (kąpiele i sauny, solaria, plaże, jacuzzi), ponieważ wzmożone krążenie krwi grozi krwawieniem, obrzękiem i krwiakami. Ta sama zasada dotyczy sportu i innych intensywnych zajęć fizycznych.

Na kilka dni przed ekstrakcją można rozpocząć przyjmowanie łagodnych środków uspokajających. Nalewki z waleriany lub pokrzywy pomagają uspokoić i zrelaksować tych, którzy nie mogą sobie poradzić z paniką i znajdują sposób na podjęcie decyzji o ekstrakcji zęba. Ale niezwykle niepożądane jest używanie alkoholu jako środka uspokajającego.

Ekstrakcja zęba jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym. Większość blokad istnieje tylko w głowie pacjenta. Ale zwlekanie grozi powikłaniami zdrowotnymi, dlatego zapisz się na konsultację, rozwiej mity i lęki i podaruj bliskim biały, magiczny uśmiech.

Inne publikacje

Pomoc stomatologiczna w nagłych wypadkach: rozwiązania na ostry ból

Pomoc stomatologiczna w nagłych wypadkach: rozwiązania na ostry ból

Dlaczego utracony ząb należy szybko odbudować?

Dlaczego utracony ząb należy szybko odbudować?