- Główna
- Publikacje
- Dlaczego musisz odbudowywać zęby? 5 powodów, dla których nie warto zwlekać
Dlaczego musisz odbudowywać zęby? 5 powodów, dla których nie warto zwlekać
Dość duży odsetek pacjentów staje przed koniecznością ekstrakcji zęba. Nieregularne wizyty u dentysty, urazy, błędy w leczeniu przez niewykwalifikowanego specjalistę i wiele innych czynników to główne przyczyny utraty zębów.
Najczęstszym błędem pacjentów po ekstrakcji zęba jest to, że nie spieszą się z naprawą powstałego defektu, nie spodziewając się konsekwencji!
5 powodów, dla których należy jak najszybciej przywrócić sprawność żucia.
Problemy z trawieniem.
Przy długotrwałym braku zębów do żucia pokarm nie jest dobrze kruszony, nie jest wystarczająco wchłaniany przez ślinę. Z tego powodu żołądek musi wytwarzać więcej kwasu solnego, co zwiększa ryzyko rozwoju zapalenia błony śluzowej żołądka.
Dieta się zmienia.
Pacjent przystosowuje się do istniejących wad, stara się jeść bardziej miękkie lub płynne pokarmy. A to powoduje dystrofię błony śluzowej jamy ustnej, zmniejszenie perystaltyki, naruszenie funkcji gruczołów trawiennych i zmianę składu mikrobiologicznego w jelitach.
Zwiększone obciążenie sąsiadujących zębów.
Jeżeli pacjent przez dłuższy czas nie odbuduje utraconych zębów, obciążenie uzębienia będzie rozłożone nierównomiernie. W rezultacie zwiększy się zużycie szkliwa i wzrośnie ryzyko powstania próchnicy. U takich pacjentów zęby niszczą się bardzo szybko i już po trzech, czterech latach może dojść do utraty całego uzębienia.
Rozwój powikłań stomatologicznych.
Sąsiednie zęby wspierają się wzajemnie, a w przypadku zaniku choć jednego zęba rząd zębów zaczyna się stopniowo przesuwać. Jednocześnie zęby stają się ruchome, powstają między nimi szczeliny, w których gromadzą się resztki jedzenia i bakterie. Prowadzi to do zmiany zgryzu i zwiększa ryzyko rozwoju chorób, takich jak zapalenie przyzębia, zapalenie dziąseł, zapalenie jamy ustnej itp.
Zanik tkanki kostnej.
Nierównomierne obciążenie żucia prowadzi z czasem do zaniku tkanki kostnej, której objętość nie jest wystarczająca do wszczepienia implantu. Z tego powodu konieczne jest stosowanie skomplikowanych i dość kosztownych metod chirurgii plastycznej kości, takich jak podnoszenie zatok.
Estetyka.
W przypadku braku przedniej grupy zębów cierpi na tym mowa, zaburzona jest dykcja i zmienia się wygląd pacjenta. Rząd zębowy stanowi wsparcie dla tkanek miękkich twarzy, gdy przez długi czas brakuje zębów, pojawiają się obwisłe lub brakujące policzki, asymetria twarzy, pojawiają się zmarszczki mimiczne, zmieniają się rysy twarzy. Wszystko to prowadzi do problemów psychicznych, izolacji, zwątpienia, strachu przed wystąpieniem publicznym. Im dłużej wada istnieje, tym częściej ujawniają się te problemy.
Nasi specjaliści zapraszają na bezpłatną konsultację, umawiają się na badanie i ustalają indywidualny plan leczenia.